#1 16-12-12 12:28:46

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

http://i49.tinypic.com/1z31ljc.jpg

Tym razem nie będę sama opowiadać o książcę, ale będę się posiłkować opiniami znalezionymi w necie. Od siebie dodam, że kilka razy wracałam do tej serii ( ogólnie, już tak mam, że czytam książki wielokrotnie, dlatego zawsze są gigantycznie styrane), a do jej przeczytania zachęcił mnie ojciec, który podobnie jak ja uwielbia fantasy, wiec... ślepo mu wierzę w doborze lektur- zresztą on mnie także :D


Różne cytaty z opiniami postaram sie ułożyć tak, by zakreslić fabułę serii:


Trudi Canavan jest jedną z najbardziej znanych pisarek fantasty ostatnich lat. Sławę przyniosła jej słynna "Trylogia Czarnego Maga", z którą swoją przygodę rozpoczęłam niecały rok temu.

Co mnie pociąga w tej książce? Przede wszystkim klimat. Jest niesamowicie nastrojowy, nawet jeśli nie brać pod uwagę czytania po nocach. Ale co poradzę, że lektura wciąga tak niesamowicie, że ciężko ją odłożyć do rana, zwłaszcza kiedy można sobie pozwolić. Świetnie wykreowany świat jest także wielkim plusem. Idealnie działa na wyobraźnię i powoduje całkowite odcięcie się od świata. To gwarantuje zarówno "Gildia Magów", jak i "Nowicjuszka". Co zaś serwuje "Wielki Mistrz"? Tu nie będzie rozczarowania - spełnia on wszystkie oczekiwania, a nawet daje to, czegośmy się nie spodziewali!

Autor: przepowiednia na blogu: www.poczytajmy-razem.blogspot.com


Co roku magowie z Imardin gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Sama podstawa fabuły dosyć popularna - na świecie pojawia się dziecko o niespotykanej mocy magicznej, oczywiście nieświadome, buntownicze i krnąbrne. A teraz ci źli, okropni dorośli muszą je spętać i ciemiężyć... Mimo tego mało oryginalnego początku, autor kreuje swój własny świat, z niespotykaną hierarchią i rządzącymi nim prawami. Akcja toczy się szybko, wbrew pozorom jest nieprzewidywalna, dziewczyna co i rusz wymyka się swoim prześladowcom, czasami dzięki szczęściu, innym razem kumoterstwu, zawsze jednak jest to logiczne, możliwe i wytłumaczalne (niestety duża liczba pisarzy lubi lekko naginać fakty pod scenariusz). Zostaje wreszcie złapana i po długich perypetiach przyjęta do terminu u jednego z Magów. Jednak jest to dopiero początek, bo jak się okazuje nie każdy w Gildii ma czyste sumienie, nawet w jej najwyższych kręgach.

autor: Arabeth na forum peb.pl

Historia obraca się wokół Sonei, nastoletniej przedstawicielki płci pięknej, mieszkającej z wujostwem z dala od swoich przyjaciół z dzieciństwa. Jednak pech sprawia, że dzięki swojej opiekuńczości, i chęci pomocy starym kompanom (będącym na bakier z prawem) dziewczyna wplątuje się w niemałe kłopoty i sama powraca na ścieżkę, z której ostatnio udało się jej zawrócić. Nie byłoby z tego tak wielkiego kłopotu, gdyby nie jeden szczegół: udało się jej przy okazji obudzić w sobie talent, który z pewnością nie był zarezerwowany dla przedstawicieli jej klasy społecznej. I tak wszystko się zaczyna

Sonea jest bardzo dobrze naszkicowaną postacią, z którą łatwo się zidentyfikować, albo przynajmniej ją polubić. Pyskata gdy trzeba, lojalna wobec przyjaciół oraz rodziny, zdolna poświęcić swoją reputację i bezpieczeństwo dla dobra sprawy. Jednak żaden z niej superbohater olśniewający praworządnością, choć nie da się ukryć, że jest charakterem pozytywnym z niejednoznaczną przeszłością. W ogóle dobrze opisane postaci oraz hierarchia są jednym z większych plusów książki, dodającym wiele autentyczności i trzymającym ją (że się tak brzydko wyrażę) blisko przy ziemi. Wystarczy wspomnieć o złodziejaszku Cerynim (przyjaciel, a może i ktoś więcej dla Sonei…) czy kilku magach, z których punktu widzenia obserwujemy część akcji. Zmienia to o sto osiemdziesiąt stopni postrzeganie wydarzeń, i doskonale pokazuje, jak przez uprzedzenie albo brak zaufania ludzie potrafią się nie zrozumieć. Nim się spostrzegłem Sonea zaczęła być moją przyjaciółką, a jej znajomi moimi znajomymi. Zacząłem się o nią bać, współczuć jej losowi, a wreszcie cieszyć ze szczęścia, które również ją dotknęło. A co dopiero Cery, dreszcze mnie przechodzą gdy myślę o tym jak był traktowany. Co jak co, ale autorce udało się stworzyć przekonujące postacie, z którymi udało mi się bardzo zżyć przez te trochę ponad pięćset stron.

Autor Sunnus. recenzja ze strony: http://ksiazkaija.pl/2011/07/15/recenzj … i-canavan/


POLECAM!

Ostatnio edytowany przez lutka (16-12-12 19:07:46)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#2 16-12-12 18:26:16

 Minjami

Anamika

44324206
Skąd: Ostóda :D
Zarejestrowany: 28-10-12
Posty: 700
Punktów :   
Ulubiona postać: nwm wszystkie kocham 
Ulubiona część: 1,2,3 :P
WWW

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

kocham tę serię kocham kocham kocham !!!  właśnie niedawno skończyłam czytać uczennice maga xD    szkoda że nie przeczytałam jej zanim zabrałam się za trylogię ale cóż :D


http://24.media.tumblr.com/tumblr_m86waqFYRC1rcidgso1_500.gif

Offline

 

#3 16-12-12 19:09:43

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Minjami napisał:

kocham tę serię kocham kocham kocham !!!  właśnie niedawno skończyłam czytać uczennice maga xD    szkoda że nie przeczytałam jej zanim zabrałam się za trylogię ale cóż :D

Ja właśnie od niej zaczęłam- sporo wyjaśnia,ale ponieważ dzieje się w przeszłości trylogii, można do niej wrócić na koniec. A Trylogię zdrajcy czytałaś? I Erę pięciorga?


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#4 01-04-13 23:04:31

Yennefer

Poszukujący pracy

Zarejestrowany: 29-03-13
Posty: 37
Punktów :   

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Ja też uwielbiam tę serię. Chyba nie znam osoby, która by to czytała i nie stwierdziła, że te książki mają to coś ;p Pomysł z Gildią jest świetny, co chwila coś się dzieje i czyta się błyskawicznie. Sonea jest wyjątkowo sympatyczna i da się ją lubić, a Rothena polubiłam od samego początku :) Zastanawiam się właśnie czy nie sięgnąć po coś innego tej autorki. Warto? ;)


Oh memories, where'd you go? You were all I've ever known...
How I miss yesterday and how I let it fade away.
Panic! At the Disco, Memories

Offline

 

#5 02-06-13 13:13:35

 Tigra

Zagubiony w dżungli

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 30-10-12
Posty: 197
Punktów :   
Ulubiona postać: Ren
Ulubiona część: czekam
Ulubiona para KT: Ren&Kelsey

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Czytałam tylko GILDIĘ MAGÓW, niestety. w bibliotece nie mają pozostałych dwóch książek, ale mają dwie kolejnej trylogii, która jest kontynuacją tej... Czy tylko mnie to dziwi?
A wracając do tematu... Dobrze napisane, fajnie się czyta.
Mogła bym polecić dalej. :czyta:

Offline

 

#6 02-06-13 14:59:28

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Tigra napisał:

Czytałam tylko GILDIĘ MAGÓW, niestety. w bibliotece nie mają pozostałych dwóch książek, ale mają dwie kolejnej trylogii, która jest kontynuacją tej... Czy tylko mnie to dziwi?
A wracając do tematu... Dobrze napisane, fajnie się czyta.
Mogła bym polecić dalej. :czyta:

w sieci sa wszystkie części :)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#7 19-07-13 09:25:55

 judryk2003

Król Rajaram

Skąd: Chociwel
Zarejestrowany: 22-04-13
Posty: 412
Punktów :   
Ulubiona postać: Dhiren <3
Ulubiona część: Wszystkie :)
Ulubiona para KT: Ren & Kells

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Ja czytałam ,,Szepty dzieci mgły'' tej autorki.
Fajnie pisze - muszę kiedyś sięgnąć po inne części. :)


http://3.bp.blogspot.com/-Ct4w9RzEWug/UXLcBVsb27I/AAAAAAAAAVU/4vB0EcXOS64/s320/REN.gif
„Serce oddane ukochanej osobie pokona każdą przeszkodę, radźkumari. Uwierz w to, a ja dopilnuję, żebyś była bezpieczna.”
Klątwa Tygrysa: Przeznaczenie, str. 321

Offline

 

#8 19-07-13 15:28:51

 Alhena

Król Rajaram

Zarejestrowany: 25-03-13
Posty: 459
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Ja właśnie się za to zabrałam. A zaraz po niej będę czytać Trylogię Zdrajcy.
Bardzo fajnie się zapowiada. Zdecydowanie lepsza od Ery Pięciorga, którą zaczęłam i nawet nie skończyłam (ale kiedyś planuję do tego wrócić- lubię wszystko czytać do końca).


"Lubimy ludzi, którzy bez wahania mówią to, co myślą, pod warunkiem, że myślą to samo, co my."

Mark Twain

Offline

 

#9 19-07-13 17:39:57

 lutka

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 30-09-12
Posty: 1239
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

Alhena napisał:

Zdecydowanie lepsza od Ery Pięciorga, którą zaczęłam i nawet nie skończyłam (ale kiedyś planuję do tego wrócić- lubię wszystko czytać do końca).

Naprawdę warto wrócić, ponieważ w drugiej części pojawia się...... :D


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Och, wiem, mogło być gorzej, mogliście dać mi jakiś pierścień i wskazując na wschód, powiedzieć, że trzy tysiące kilometrów dalej jest Mordor, ale i tak łatwo nie było.
"Złodziej dusz" Aneta Jadowska

http://i42.tinypic.com/2uqiwwk.jpg

Offline

 

#10 19-07-13 20:38:07

 Alhena

Król Rajaram

Zarejestrowany: 25-03-13
Posty: 459
Punktów :   
Ulubiona postać: Kishan
Ulubiona część: II

Re: Trylogia Czarnego maga- Trudi Canavan

lutka napisał:

Alhena napisał:

Zdecydowanie lepsza od Ery Pięciorga, którą zaczęłam i nawet nie skończyłam (ale kiedyś planuję do tego wrócić- lubię wszystko czytać do końca).

Naprawdę warto wrócić, ponieważ w drugiej części pojawia się...... :D

Lutka, nie pisz tak! Teraz nie będę mogła spać po nocach :D

Ale wrócę do tego, wrócę. Przy mojej obecnej liście książek do przeczytania może w tym roku się uda.


"Lubimy ludzi, którzy bez wahania mówią to, co myślą, pod warunkiem, że myślą to samo, co my."

Mark Twain

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.na-bs.pun.pl www.sterta.pun.pl www.zlobek46.pun.pl www.husaria.pun.pl www.bluznierca.pun.pl